Υπεύθυνος μαθήματος: Λεωνίδας Δημήτριος

Σκοπός του μαθήματος είναι να παρέχει στο μεταπτυχιακό φοιτητή εξειδικευμένες βιοχημικές γνώσεις που αφορούν τη διατροφή. Θα μελετηθούν τα βιοχημικά μονοπάτια που σχετίζονται με την λήψη και την αξιοποίηση της τροφής από τον ανθρώπινο οργανισμό για την παραγωγή ενέργειας. Επιπροσθέτως θα διδαχθεί  η ρύθμιση των βιοχημικών διαδικασιών για τον μεταβολισμό των βασικών συστατικών των τροφών καθώς και τα σύνδρομα που σχετίζονται με αυτές.

Περιεχόμενο των διαλέξεων:

1. Η Βιοχημεία της ενέργειας και πως χρησιμοποιείται η ενέργεια της τροφής (2 ώρες) –Επ. καθ. Άννα Μαρία Ψαρρά

2. Υδατάνθρακες, πέψη, απορρόφηση, μεταβολισμός (2 ώρες) – Αν. καθ. Δημήτρης Λεωνίδας

4. Λίπη, λιπαρά οξέα,πέψη, απορρόφηση, μεταβολισμός και ρύθμιση (2 ώρες) –Επ. καθ. Νικόλαος Μπαλατσός

5. Χοληστερίνη, εικοσανοειδή (2 ώρες) - Αν. καθ. Δημήτρης Λεωνίδας

6. Πρωτεΐνες, αμινοξέα,πέψη, απορρόφηση, μεταβολισμός (4 ώρες) –Λέκτορας Βασιλική Σκαμνάκη

7. Ρύθμιση του μεταβολισμού (2 ώρες) - Επ. καθ. Άννα Μαρία Ψαρρά

8. Μεταβολικό σύνδρομο (2 ώρες) –Επ. καθ. Μαρία Κοντού