Πολλοί φοιτητές μας παρουσίασαν τις πτυχιακές τους διατριβές σε επιστημονικά συνέδρια στην Ελλάδα και στο εξωτερικό

Π.Μ.Σ. «ΒΙΟΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ – ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ»

Κωδικός «3439»

Ονομ/μο φοιτητή

Συνέδριο

Τίτλος Παρουσίασης

ΑΛΜΠΑΝΙΔΟΥ ΠΑΥΛΙΝΑ

6ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ανάλυσης Δεδομένων με Διεθνή Συμμετοχή στις 8,9,και 10 Σεπτεμβρίου 2011 στη Θεσσαλονίκη.

Οι απόψεις συμβατικών και βιολογικών καλλιεργητών του Νομού Θεσσαλονίκης για τη Βιολογική Γεωργία.

ΧΡΥΣΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ

Οι απόψεις καταναλωτών τροφίμων για τα Βιολογικά Προϊόντα.

ΑΝΘΙΜΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ

4ο Συνέδριο της Επιστημονικής Εταιρείας Μικροβιόκοσμος στα Ιωάννινα από 21 έως 23 Οκτωβρίου 2011.

Antibacterial properties of Greek honeys against Staphylococcus aureus and Pseudomonas aeruginosa compared to Manuka honey

ΠΑΠΑΚΡΙΒΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

34ο Ετήσιο Επιστημονική Συνέδριο στα Τρίκαλα, από 17 έως 19 Μαΐου 2012.

Πολυμορφισμοί μονου νουκλεοτιδίου (snp) σε  ποικιλίες ελιάς

ΓΚΑΡΑΓΚΟΥΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ – ΝΙΚΗ

15ο Hellenic Symposium on Medical Chemistry στην Αθήνα στις 25 έως 27 Μαΐου 2012.

Novel 3΄-azido and 3΄-amino pyranonucleosides: synthesis and evaluation of their antitumor activities.

ΚΑΦΦΕΣΑΚΗ ΕΛΕΝΗ

ΚΟΛΛΑΤΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

International Conference on Chemistry for Health στην Αθήνα στις  9-14 Σεπτεμβρίου 2012.

C-5 modified pyrimidine glycopyranonucleosides as novel cytotoxic agents

ΣΤΡΑΒΟΔΗΜΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

6ο International Conference on the Hellenic Crystallographic Association στην Αθήνα στις 28-29 Σεπτεμβρίου 2012.

Poster με θέμα: extracts from greek grape varieties inhibit glycogen phosphorylase b. biochemical and biological assessment.

ΓΕΡΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

8ο Πανελλήνιο Συνέδριο Ελευθέρων Ριζών και Οξειδωτικού Στρες στη Θεσσαλονίκη στις 12 -14 Οκτωβρίου 2012.

Απομόνωση  – Επεξεργασία

πολυφαινολών από υγρά απόβλητα ελαιοτριβείου και έλεγχος της αντιοξειδωτικής τους δράσης.

ΓΑΛΑΡΑ ΙΩΑΝΝΑ

35ο Ετήσιο Επιστημονικό Συνέδριο στο Ναύπλιο στις 23-25 Μαΐου 2013.

Ανάπτυξη μοριακών δεικτών για τον έλεγχο προσμίξεων σε τρόφιμα ζωικής προέλευσης.

ΜΟΣΧΟΒΙΔΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

International Conference «FaBE 2013 (Food and Biosystems Engineering)», στην Σκιάθο στις 30 Μαΐου έως 2 Ιουνίου 2013.

Anticancer effects of polyphenolic extracts from products and by-products of pomegranate juice production against breast cancer cells MCF-7.

ΖΗΣΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ

15ο Συνέδριο Ιατρικής Χημείας στην Πάτρα στις 9-11 Απριλίου 2014.

N–(β-D-Glucopyranosyl) amides as glycogen phosphorylase inhibitors: Synthesis & biological assessment.

ΑΡΣΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΖΩΗ

65ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Βιοχημείας και Μοριακής Βιολογίας στη Θεσσαλονίκη στις 28-30 Νοεμβρίου 2014.

Effects of silver nanoparticles and poly(A) – specific ribonuclease on the motility of pleural mesothelial cells.

ΨΑΡΡΑΚΟΥ ΙΩΑΝΝΑ – ΣΟΦΙΑ

Functional analysis and overexpression of a Glycogen Synthase Kinase-3β in Lotus japonicus

ΣΠΑΝΙΔΗΣ ΥΠΑΤΙΟΣ

2ο International Conference on Food and Biosystems engineering στη Μύκονο στις 28-31 Μαΐου 2015.

Study of antioxidant activity of polyphenolic extracts from grape stems in endothelial cells.

ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΦΙΛΙΤΣΑ

22ο Πανελλήνιο Συνέδριο Χημείας στη Θεσσαλονίκη από 2-4 Δεκεμβρίου 2016

Synthesis of C5-Substituted Pyrimidine 3’-Deoxyribofuranonucleosides AS Novel Antiviral agents.